Reforma KSeF coraz bliżej …

Resort finansów przygotował projekt rozwiązań prawnych obejmujący zmiany w zakresie
obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Jest on wynikiem
przeprowadzonych konsultacji z przedsiębiorcami. Propozycja zmian ustawowych nie
zawiera dat wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Mają one zostać uzupełnione na przełomie kwietnia i maja, przy czym obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie w 2024 roku.

Proponowane rozwiązania w zakresie KSeF przewidują wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników w jednym terminie (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT) oraz odroczenie wprowadzenia niektórych innych rozwiązań, jak:


a. dodatkowe odroczenie wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury, także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności,
b. utrzymanie dodatkowego odroczenia KSeF w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących,
c. utrzymanie dodatkowego odroczenia w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.

Termin wdrożenia KSeF ma ścisły związek z terminami wdrożenia pozostałych regulacji, które w ustawie KSeF były odroczone o pół roku, jak:

  • obowiązkowe wystawianie faktur ustrukturyzowanych (tzw. e-faktur) przez podatników, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z VAT,
  • likwidacja wystawiania faktur z kasy rejestrującej / likwidacja paragonów z NIP na niskie kwoty (do 450 zł) uznanych za faktury,
  • wprowadzenie kar za niestosowanie KSeF,
  • obowiązek umieszczania numeru KSeF w przelewach za e-faktury między podatnikami VAT czynnymi.

W związku z tym podjęto decyzję o odpowiednim dostosowaniu tych terminów.

Projekt zakłada wdrożenie w okresie przejściowym tzw. trybu offline możliwego do stosowania przez wszystkich podatników. Tak wystawione faktury podatnik będzie zobowiązany opatrzeć kodem QR i będzie miał możliwość przekazania ich nabywcy (poza KSeF). Podatnik będzie miał obowiązek przesłania takich faktur do KSeF następnego dnia roboczego po ich wystawieniu. Proponuje się uregulowanie zagadnienia dotyczącego faktur konsumenckich oraz uregulowania w zakresie tzw. samoidentyfikacji nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę e-faktury. Będzie dopuszczona możliwość wystawiania w KSeF faktur na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, tzw. faktur konsumenckich, na zasadzie dobrowolności. Konsument będzie miał zapewniony dostęp do e-faktury poprzez podanie kodu QR i danych umożliwiających jej zidentyfikowanie w KSeF albo oznaczenie faktury tym kodem.


Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej. Taka faktura będzie mogła dokumentować poniesiony koszt w ramach działalności gospodarczej. W tym celu proponuje się też zmiany w przepisach o podatku dochodowym.

Przewidziano zrównoważenie obowiązków w KSeF po stronie wystawcy i nabywcy poprzez m.in. wprowadzenie zmian w zakresie podatków dochodowych, które dostosują wymogi faktury jako dowodu poniesienia kosztu uzyskania przychodu do warunków KSeF.

Projekt zakłada także wprowadzenie załącznika do e-faktury w standardowych typach transakcji, które obejmują rozszerzony zakres jednostek miary i ceny dostarczanych towarów lub usług. Będzie możliwość przesyłania do KSeF załączników zawierających dane podatkowe (ceny jednostkowe i ilość towaru/usługi) do faktur za media, usługi telekomunikacyjne i innych ramowych faktur zbiorczych (rozwiązanie dedykowane wyłącznie dostawcom paliw).

Do czasu wypracowania ww. rozwiązania, jeśli zakres danych na fakturze będzie wykraczał poza zakres ustalony we wzorze e-faktury, podatnicy dokonujący ww. dostaw będą mogli wystawiać faktury w postaci papierowej lub elektronicznej.

Przewidziano zapewnienie – przed datą rozpoczęcia obowiązkowego e-fakturowania w KSeF – możliwości wygenerowania oraz poboru certyfikatów wystawcy faktur stosowanych przy wystawianiu faktur w trybie offline lub w okresie awarii (niezbędne do generowania kodów QR).

Zostanie zapewniona możliwość wcześniejszego wygenerowania i poboru certyfikatów wystawcy faktur, tak aby w okresie trwania awarii lub niedostępności KSeF, a także gdy podatnik będzie czasowo korzystał z wystawiania faktur poza KSeF – podatnik mógł wystawić fakturę i opatrzeć ją kodem QR. Narzędzie w postaci certyfikatu wystawcy jest niezbędne do wystawiania wyżej wskazanych faktur.

W początkowym okresie po wdrożeniu KSeF pominięcie obowiązku wystawienia faktury w KSeF nie będzie karane. W późniejszym okresie niestosowanie KSeF będzie podlegać karze pieniężnej (kara będzie miarkowana). Ponadto projekt zakłada zapewnienie w okresie przejściowym podatnikom „wykluczonym cyfrowo”, gdzie skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, możliwości wystawiania faktur w dotychczasowej formie. Rozwiązanie to ograniczone zostało do przypadku, gdy w danym miesiącu żadna z wystawianych przez podatnika faktur nie przekracza kwoty brutto 450 zł, a ogólna suma wartości brutto z tych faktur jest mniejsza niż 10.000 zł miesięcznie.

Podatnicy wystawiający faktury poza KSeF będą mieli obowiązek oznaczania ich w ewidencji sprzedaży JPK_VAT z deklaracją odpowiednim znacznikiem. Proponowane rozwiązania w innych obszarach obejmują też odroczenie drugiego etapu (w drugiej instancji i w tzw. „trybach nadzwyczajnych”) wdrożenia wyłącznie elektronicznej obsługi spraw dotyczących wiążących informacji stawkowych (WIS), wiążących informacji akcyzowych (WIA), wiążących informacji o pochodzeniu (WIP) i wiążących informacji taryfowych (WIT).

Ponadto przewidziano likwidację obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi, na rzecz wprowadzenia bezterminowego obowiązku raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych (w okresie przejściowym dane będą raportowane „zastępczo”).

Podobne artykuły

Świąteczne prezenty dla bliskich a podatki

Od zbyt drogiego świątecznego prezentu fiskus może domagać się podatku… Z punktu widzenia prawa mikołajkowe lub gwiazdkowe upominki to darowizny – a te mogą podlegać

Ulga mieszkaniowa w PIT

Po sprzedaży nieruchomości, aby nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), można skorzystać ze zwolnienia z tytułu wydatkowania uzyskanego przychodu na własne cele mieszkaniowe.

Cyfryzacja dokumentacji księgowej w CIT

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jako pierwsze obowiązkiem objęte zostaną podmioty o przychodzie

Kasowy PIT w 2025r.

Przyjęta ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw umożliwia wybór kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tzw.

Prawa sygnalistów

Ochrona sygnalistów rozpoczęła się z dniem 25 września br. Sygnalista jest chroniony przeddziałaniami odwetowymi, takimi jak mobbing, pozbawienie nagrody, możliwości awansu,czy też zwolnienie z pracy.

Terminy wystawiania faktur

Zgodnie z zasadą ogólną (art. 106i ustawy o podatku od towarów i usług – VAT), fakturęwystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po