Niemal wszystkie firmy złożyły JPK_VAT za styczeń 2018

|
Grupa Doradcza KDRC

Przedsiębiorcy złożyli 1,7 mln JPK_VAT. Według wstępnych szacunków z obowiązku wywiązało się w ustawowym terminie 93-95% firm. Pozostali zobligowani do przesłania JPK_VAT mogą skorzystać z instytucji czynnego żalu, aby uniknąć sankcji karnoskarbowych.

„Dziękuję przedsiębiorcom za dyscyplinę i złożenie dokumentu w terminie. Od tego roku wszystkie firmy, także mikro, przesyłają JPK_VAT. To bardzo ważny etap reformy systemu podatkowego. Analiza przesłanych plików przyczyni się zarówno do zmniejszenia liczby fizycznych kontroli, zapewnienia uczciwej konkurencji jak i dalszego uszczelnienia w zakresie VAT. Możliwy też będzie stały elektroniczny kontakt administracji z przedsię- biorcami” – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Pierwsze szacunki Ministerstwa Finansów wskazują, że z obowiązku przesyłania JPK_ VAT w terminie wywiązało się 93-95% firm. Część przedsiębiorców korygowała dokument lub ze względu na rozmiar składała ich więcej.

“Pliki za luty 2018 r. przedsiębiorcy powinni złożyć pomiędzy 1 a 26 marca br.”

– „Polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi, gdzie za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16% firm. Duże znaczenie miała tutaj wielomiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, jaką prowadziły wspólnie Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). W kolejnych tygodniach KAS będzie skupiała się głównie na edukacji w zakresie JPK. Będziemy pomagać i wyjaśniać. Na razie kary będą ostatecznością” – podkreślił wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.

JPK VAT w pigułce

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go co miesiąc wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, który ułatwia i standaryzuje przetwarzanie danych.

Informacje o JPK_VAT

Informacje na temat JPK_VAT są dostępne na stronie internetowej www.jpk.mf.gov.pl. Znajdują się tam m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, aktualności oraz bezpłatne narzędzia do tworzenia i wysyłania JPK_VAT.

Pliki za luty 2018 r. przedsiębiorcy powinni złożyć pomiędzy 1 a 26 marca br. (podobnie jak w lutym, 25. dzień marca przypada w niedzielę).

Zob. też:

  1. Kiedy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z przesyłania JPK_VAT
  2. Wszyscy podatnicy VAT, w tym taksówkarze i rolnicy, składają JPK_VAT
  3. Mikroprzedsiębiorcy mogą przesłać JPK_VAT z każdego systemu operacyjnego
  4. Mamy już ponad milion JPK_VAT
  5. Pomagamy w wysłaniu JPK_VAT za styczeń 2018 r.
  6. Wsparcie administracji w zakresie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców
  7. Załóż już teraz bezpłatny profil zaufany i bądź gotowy na JPK_VAT