Tarcza antykryzysowa i zmiany wprowadzone ze względów epidemicznych

|
Grupa Doradcza KDRC

Tarcza antykryzysowa, tak rząd nazwał pakiet pomocowy dla gospodarki, którego wartość ma wynieść 212 mld zł, czyli aż 9,2 proc. PKB. Pakiet składa się z pięciu filarów.

Rząd przedstawił pięciopunktowy pakiet antykryzysowy, który ma wesprzeć firmy, pracowników służby zdrowia i zabezpieczyć fundusze na wyjście z kryzysu.

 • I filar – Bezpieczeństwo pracowników

Państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, 40 proc. weźmie na siebie pracodawca, 20 proc. pracownik.

Osoby na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione dostaną 2 tys. zł brutto.

 • II filar – Bezpieczeństwo przedsiębiorstw

Tu państwo ma wydać do 73 mld zł, z czego 5 mld zł to bezpośrednie wydatki, a reszta płynność dostarczana poprzez BGK, PFR, ARP

W pakiecie przewidziane są między innymi:

  • gwarancje kredytowe,
  • mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy złotych,
  • leasing operacyjny dla sektora transportowego,
  • szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym,
 • III filar – Służba zdrowia

Rząd zapowiada wydatki rzędu 7,5 mld zł

 • IV filar — Zapewnienie bezpieczeństwa depozytów, lokat, płatności

Tu odpowiedzialność rząd ceduje na NBP i KNF.

 • V filar – Fundusze na ożywienie gospodarki

Program inwestycji publicznych realizowany przez nowo powstały fundusz wyposażony w 30 mld zł. Cel: inwestycje w infrastrukturę, modernizacja szkół, szpitali, biotechnologia i inne.

W ramach działań antykryzysowych spółki energetyczne mają prolongować rachunki za prąd, oczywiście jeżeli podpiszą z rządem właściwe porozumienia prawne.

Rząd zastanawia się też nad częściowym przywróceniem handlu w niedzielę.

Resort rozwoju zapowiada wydłużenie zasiłku na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia w czasie kwarantanny o kolejne 14 dni.

Zawieszenie spłat kredytów 

Związek Banków Polskich na poniedziałkowej (16.03.br) konferencji prasowej zapewnił, że w związku z koronawirusem w Polsce, banki umożliwią odroczenie spłaty rat kredytów, zarówno części kapitałowej jak i odsetek. Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych oraz kredytów dla przedsiębiorców.

Co ważne, zgodnie z zapewnieniami ZBP, złożenie wniosków będzie możliwe w sposób maksymalnie uproszczony i bez wychodzenia z domu- przez internet.

Możliwość złożenia wniosku on line dot. tzw. wakacji kredytowych wprowadził już bank PKO BP, mbank.

Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe

Informujemy, że w dniu wczorajszym, tj. 17.03.2020 r. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych, tj. głównej stawki z 1,5 proc. do 1 proc.

Rada Polityki Pieniężnej pierwszy raz od pięciu lat zmieniła stopy procentowe i jest to najniższy poziom w historii.

Zamknięcie granic 

Przewodniczący krajów członkowskich Unii Europejskiej, podjęli decyzję o zamknięciu granic państw na okres 30 dni.

Żeby ograniczyć rozprzestrzenienie się koronawirusa na świecie uzgodniliśmy wzmocnienie naszych zewnętrznych granic poprzez wprowadzenie skoordynowanych, tymczasowych ograniczeń dla podróży, które nie są niezbędne, do Unii Europejskiej na okres 30 dni” – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła, że czasowe restrykcje, dotyczące wjazdu do UE i krajów stowarzyszonych, zostaną wprowadzone natychmiastowo. “Kraje członkowskie zdecydowanie to poparły. Teraz do nich należy implementacja. Powiedziały, że natychmiastowo to wprowadzą. To dobrze, że mamy jednomyślne i wspólne podejście” – powiedziała szefowa KE.

Mimo tych słów nie jest jednak jasne, kiedy ograniczenie faktycznie wejdzie w życie, bo różne kraje mogą mieć różne procedury w tej sprawie.

Zmiany w organizacji działania sądów, w związku z wprowadzonym stanem epidemiologicznym:

 1. Ministerstwo Sprawiedliwości zaleciło prezesom wszystkich sądów, aby w kwietniu nie wyznaczali terminów rozpraw i posiedzeń. Sądy mają też przestać wysyłać listy, aby nie zaczęły biec terminy na złożenie odwołania.
 2. Większość zaplanowanych wcześniej rozpraw została odwołana, jednak w celu dokładnej weryfikacji zaleca się śledzenie stron internetowych poszczególnych sądów, gdzie na bieżąco publikowane są wykazy spraw nieodwołanych. 
 3. W chwili obecnej Ministerstwo Sprawiedliwości nie zadecydowało o wstrzymaniu biegu terminów procesowych i materialnoprawnych – są jednak postulaty środowisk prawniczych o umożliwieniu wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną (z uwagi na ograniczone funkcjonowanie większości placówek pocztowych) – jednak Ministerstwo nie wypowiedziało się dotychczas w tej kwestii.