Profil zaufany ułatwia życie

|
Grupa Doradcza KDRC

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu zza ekranu komputera można np. zmienić dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Tylko w lutym i marcu ponad 630 tysięcy osób założyło Profil Zaufany. W sumie korzysta już z niego ponad 3,3 miliona Polaków, wśród nich wielu przedsiębiorców. Blisko milion Polaków dzięki Profilowi Zaufanemu sprawdziło do tej pory swój e-PIT.

Co to takiego?

Profil Zaufany to zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia potwierdzanie tożsamości online. To cyfrowa tożsamość danej osoby, jej cyfrowe „ja”.

Dane, które zawiera, są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Każdy z nas może mieć tylko jeden potwierdzony Profil Zaufany. Jest on bowiem przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.

Dzięki Profilowi Zaufanemu niemal wszystkie sprawy urzędowe można załatwiać z domu.

Profil Zaufany jest ważny 3 lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

Jego funkcjonalność określa ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zasady działania precyzuje natomiast odpowiednie rozporządzenie.

To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie i np. podpisywać pisma wysyłane do urzędów. Działanie Profilu Zaufanego opiera się o technologie krypto-graficzne – takie same jak te, które stosują centra certyfikacyjne wydające bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem.

Co np. można załatwić on-line dzięki Profilowi Zaufanemu?

Profil Zaufany to bezpieczna alternatywa płatnego podpisu kwalifikowanego. Dzięki niemu podstawowy kontakt przedsiębiorców z administracją odbywa sięw pełni online – począwszy od możliwości założenia firmy przez Internet, na rozliczeniach z fiskusem skończywszy.

Dzięki Profilowi Zaufanemu niemal wszystkie sprawy urzędowe można załatwiać z domu, m.in.:

 • założyć działalność gospodarczą, a w razie potrzeby – również ją zawiesić,
 • zgłosić zaginięcie i złożyć wniosek o dowód osobisty (właściciele e-dowodu mogą nawet zawiesić swój dokument na 14 dni),
 • zameldować się lub kogoś bądź wymeldować się lub kogoś,
 • zgłosić narodziny dziecka,
 • złożyć wniosek o 500+,
 • wystąpić o odpis aktu stanu cywilnego,
 • rozliczyć podatki,
 • sprawdzić historię pojazdu sprowadzanego z zagranicy,
 • sprawdzić liczbę swoich punktów karnych,
 • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajduje się historia leczenia danej osoby,
 • wejść na Platformę Usług Elektronicznych ZUS, aby sprawdzić np., czy pracodawca na pewno zgłosił zainteresowanego do ubezpieczenia,
 • podpisać i wysłać pismo ogólne do urzędu, dzięki któremu można załatwić prawie wszystko.

I nie tylko, a okazji do korzystania z Profilu Zaufanego nadal przybywa.

Zmiana danych w CEiDG

Termin, w którym przedsiębiorca musi zgłosić zmianę danych do CEIDG, zależy od tego, jakie dane uległy zmianie. Oto, co prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą powinien zgłosić w ciągu 7 dni:

 • zmianę swojego imienia i nazwiska, daty urodzenia (jeśli nie posiada numeru PESEL),
 • zmianę dodatkowych określeń, które włączył do nazwy firmy,
 • zmianę informacji o obywatelstwie,
 • zmianę adresu do doręczeń oraz adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej – jeżeli takie miejsce posiada,
 • zmianę innych danych kontaktowych, jeśli podał je we wniosku o wpis do CEIDG.

Opcji złożenia wniosku o zmianę wpisu do CEIDG jest kilka. Najwygodniejsze jest przygotowanie i podpisanie wniosku online (bez wychodzenia z domu). Żeby to zrobić, wystarczy zarejestrować się na stronie inter netowej CEIDG, wypełnić formularz i podpisać go elektronicznie, oczywiście Profilem Zaufanym.

Wniosek (jego dokładna nazwa to CEIDG-1) można wypełnić samodzielnie, uzupełniając pola formularza lub korzystając z pomocy tzw. kreatora.

Jak założyć Profil Zaufany?

Są dwie możliwości, aby założyć Profil Zaufany. Obie internetowe.

Pierwsza to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Warunkiem jest posiadanie konta w banku: PKO BankPolski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub T-Mobile Usługi Bankowe bądź konta na platformie Envelo. W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Profil Zaufany wykorzystuje do identyfikacji tylko podstawowe informacje: imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL. Nasze dane w banku są już sprawdzone i wiarygodne – zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta. Dlategonie ma potrzeby potwierdzania ich osobiście w żadnej placówce. Cały proces to kilka kliknięć i kilka minut.

Druga możliwość to założenie PZ online, a później – w ciągu 14 dni – wizyta w jednym z 1500 punktów potwierdzających (są to m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie czy wojewódzkie, a także Ministerstwo Cyfryzacji).