Buble i hity podatkowe roku 2018

|
Grupa Doradcza KDRC

Znane są wyniki XV edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE i HITY podatkowe roku 2018”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce oraz redakcję miesięcznika „Doradca Podatkowy – Gazeta Klientów Kancelarii” – na podstawie propozycji oraz ocen podatników i przedsiębiorców.

Ranking prowadzony jest od 2004 roku. Kryterium wyróżnienia dla HITU jest zazwyczaj korzyść dla podatnika lub przedsiębiorcy płynąca z zastosowania danego rozwiązania lub jego pozytywny wpływ na prowadzenie działalności i na życie podatnika, dla BUBLA zaś – perspektywa ich utrudnienia wskutek absurdalności lub niejasności wprowadzonego rozwiązania legislacyjnego.

Spośród nowości podatkowych w 2018 r. „medalowym” BUBLEM okazało się ogłoszenie przez MF metodyki należytej staranności dla zapewnienia sobie odliczenia VAT, zamiast listy przesłanek należytej staranności (prace trwały wiele miesięcy).

W 2018 r. „medalowym” BUBLEM okazało się ogłoszenie przez MF metodyki należytej staranności.

Za drugi „niewypał” uznany został brak od stycznia 2018 r. możliwości amortyzacji majątku otrzymanego w spadku lub darowiźnie.

Podatnikom nie spodobała się również wyższa stawka 12,5% ryczałtu od prywatnego najmu od przychodu powyżej 100 tys. zł.
Kolejnymi „ciosami” dla podatników w 2018 roku była opłata recyklingowa od toreb foliowych dodatkowo objęta VAT-em oraz przepisy uszczelniające STIR (w tym zasady dokonywania blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego przez Szefa KAS i nałożenie na banki i SKOK-i obowiązku przekazywania do STIR informacji i zestawień).

Największym HITEM 2018 roku okazało się natomiast zwiększenie z 3.500 zł do 10.000 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych, których zakup można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie zebrało bardzo pozytywne opinie, jest zniesienie obowiązku wpłaty zaliczek PIT do kwoty nieprzekraczającej 1.000 zł.

Dalej na wyróżnienie zasłużyło podniesienie limitówzwolnień z PIT, np. zwolnień wypłat z funduszu świadczeń socjalnych: świadczeń z 380 zł do 1.000 zł oraz dopłat do wypoczynku z 760 zł do 2.000 zł.

Uwagę respondentów zwróciła także ulga na start, tj. 6 miesięcy bez płacenia składek ZUS dla rozpoczynających działalność gospodarczą oraz wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej.