Wydatki na fryzjera, manicure i kosmetyczkę a koszty firmy

W interpretacji indywidualnej z 6 czerwca br. (nr 0112-KDIL2-2.4011.363.2024.2.MW) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi fryzjerskie, manicure oraz usługi kosmetyczne.

Podatniczka zwróciła się z pytaniem, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) koszty usług fryzjerskich, manicure i usług kosmetycznych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż są one niezbędne dla zachowania profesjonalnego wizerunku podczas prowadzenia szkoleń i spotkań z klientami w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez jej firmę.

Jak wyjaśnił organ, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów podatkowych uzależniona jest m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

» wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;
» poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
» pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
» jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
» został właściwie udokumentowany;
» wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

O tym, co jest celowe i potrzebne w ramach prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów. Zgodnie z wyrokiem NSA z 4 kwietnia 2017 r., sygn. II FSK 3526/16, niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu należy oceniać ad casum.

Zdaniem Dyrektora KIS, schludny i estetyczny wygląd świadczy o kulturze osobistej i nie jest zależny od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast obowiązujące zasady współżycia społecznego wymagają, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą posiadały wygląd adekwatny do wykonywanego zawodu, podobnie zresztą jak osoby zatrudnione w innych zawodach, np. nauczyciele, urzędnicy, prawnicy itp.

Wydatki związane z usługami fryzjerskimi, manicure hybrydowego oraz usługami kosmetycznymi mają charakter zwykłych wydatków osobistych, związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą. Stąd, w świetle przepisów ustawy o PIT, koszty usług fryzjerskich, manicure hybrydowego i usług kosmetycznych nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Podobne artykuły

Cyfryzacja dokumentacji księgowej w CIT

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jako pierwsze obowiązkiem objęte zostaną podmioty o przychodzie

Kasowy PIT w 2025r.

Przyjęta ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw umożliwia wybór kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tzw.

Prawa sygnalistów

Ochrona sygnalistów rozpoczęła się z dniem 25 września br. Sygnalista jest chroniony przeddziałaniami odwetowymi, takimi jak mobbing, pozbawienie nagrody, możliwości awansu,czy też zwolnienie z pracy.

Terminy wystawiania faktur

Zgodnie z zasadą ogólną (art. 106i ustawy o podatku od towarów i usług – VAT), fakturęwystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po

e-Doręczenia dla przedsiębiorców

e-Doręczenia to usługa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie (za pomocą np. komputera, tabletu, smartfona), ze skutkiem równoważnym z listempoleconym za potwierdzeniem odbioru. Skrzynkę

Zryczałtowany PIT od umów do 200 zł

Przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o podatkudochodowym od osób fizycznych (PIT), w zasadzie są opodatkowane według skali podatkowej.