Terminy wystawiania faktur

Zgodnie z zasadą ogólną (art. 106i ustawy o podatku od towarów i usług – VAT), fakturę
wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym
dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Jednak w przypadku niektórych
transakcji obowiązują inne terminy.

W przypadkach, gdy podatnik ma obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, fakturę wystawia się, z wyjątkami, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 60. dnia przed otrzymaniem na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty. Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej, gdy całość lub część zapłaty otrzymał w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał całość lub część tej zapłaty (oprócz w przypadków, dla których obowiązują szczególne terminy wystawienia faktury).

W art. 106i ust. 3, 4 i 5 ustawy o VAT przewidziano wyjątki od podstawowego terminu wystawiania faktur. Zgodnie z tymi przepisami fakturę wystawia się nie później niż:

  1. 30. dnia od dnia wykonania usług – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a, tzn. świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych;
  2. 60. dnia od dnia wydania towarów – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b, tzn. dostawy książek drukowanych (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (CN 4902);
    W przypadku dostawy ww. towarów, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, fakturę wystawia się nie później niż 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów.
  3. 90. dnia od dnia wykonania czynności – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. c, tzn. czynności polegających na drukowaniu książek (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00) z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów (CN 4902), z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług;
  4. z upływem terminu płatności – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, tzn.:
    a. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
    b. świadczenia usług:
    » telekomunikacyjnych,
    » wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (tj. usług wodociągowo-
    -kanalizacyjnych i związanych ze zbieraniem
    odpadów),
    » najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
    » ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
    » stałej obsługi prawnej i biurowej,
    » dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

    – z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b (tj. gdy zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca usługi), stanowiących import usług.

    Powyższe wyjątki nie mają zastosowania do wystawiania faktur w przypadku transferu bonu jednego przeznaczenia dokonanego przez podatnika działającego we własnym imieniu bądź w imieniu innego podatnika.

    W przypadku, o którym mowa w art. 29a ust. 12, czyli gdy podatnik dokonał dostawy towaru w opakowaniu zwrotnym, pobierając kaucję za to opakowanie lub określając taką kaucję w umowie dotyczącej dostawy towaru, a opakowanie nie zostało zwrócone, fakturę wystawia się nie później niż:

    1. 7. dnia od określonego w umowie dnia zwrotu opakowania;
    2. 60. dnia od dnia wydania opakowania, jeżeli w umowie nie określono terminu zwrotu opakowania.

    W przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 3 ustawy o VAT, tzn. gdy podatnik ma obowiązek wystawić fakturę na żądanie nabywcy towaru lub usługi, fakturę wystawia się:

    1. zgodnie z zasadą ogólną określoną w art. 106i ust. 1 i 2, czyli nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy – jeśli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;
    2. nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania
    – jeśli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w pkt 1.

Podobne artykuły

Cyfryzacja dokumentacji księgowej w CIT

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jako pierwsze obowiązkiem objęte zostaną podmioty o przychodzie

Kasowy PIT w 2025r.

Przyjęta ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw umożliwia wybór kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tzw.

Prawa sygnalistów

Ochrona sygnalistów rozpoczęła się z dniem 25 września br. Sygnalista jest chroniony przeddziałaniami odwetowymi, takimi jak mobbing, pozbawienie nagrody, możliwości awansu,czy też zwolnienie z pracy.

Terminy wystawiania faktur

Zgodnie z zasadą ogólną (art. 106i ustawy o podatku od towarów i usług – VAT), fakturęwystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po

e-Doręczenia dla przedsiębiorców

e-Doręczenia to usługa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie (za pomocą np. komputera, tabletu, smartfona), ze skutkiem równoważnym z listempoleconym za potwierdzeniem odbioru. Skrzynkę

Zryczałtowany PIT od umów do 200 zł

Przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o podatkudochodowym od osób fizycznych (PIT), w zasadzie są opodatkowane według skali podatkowej.