Zmiany w opodatkowaniu spółek nieruchomościowych

|
Grupa Doradcza KDRC

Co zmieniło się 1 stycznia br. w przepisach dotyczących tzw. spółek nieruchomościowych i związanych z nimi obowiązków?

Do ustawy o CIT wprowadzono definicję tzw. „spółki nieruchomościowej”. Generalnie to podmiot niebędący osobą fizyczną, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym:

a)  w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność – na pierwszy dzień roku podatkowego co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych w Polsce lub praw do takich nieruchomości, przekraczające 10 mln zł;

b)  w przypadku innych podmiotów – na ostatni dzień roku poprzedzającego co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych w Polsce lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości przekraczała 10 mln zł oraz gdy przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności nieruchomości (lub praw do nich) oraz udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu przychodów podatkowych lub ujętych w wyniku finansowym netto.

Zmianie uległ sposób poboru podatku. Dawniej zagraniczny podmiot osiągający dochody ze sprzedaży spółki nieruchomościowej położonej w naszym kraju był obowiązany do zarejestrowania się na podatek dochodowy w Polsce oraz złożenia odpowiedniej deklaracji. Po zmianie spółka nieruchomościowa, której udziały są przedmiotem zbycia, pełni funkcję płatnika obowiązanego do zapłaty zaliczki (19%) na podatek od zysków kapitałowych zbywcy, jeśli podmiotem zbywającym jest nierezydent (też osoba fizyczna), a przedmiotem transakcji są udziały dające co najmniej 5% udział w spółce nieruchomościowej (próg 5% obejmuje transakcje zbycia z 12 miesięcy). Jeżeli nie jest znana kwota transakcji zbycia, zaliczkę na podatek ustala się od wartości rynkowej zbywanych udziałów. Zobowiązano przy tym podatnika do przekazania płatnikowi kwoty zaliczki na podatek w odpowiednim terminie.

Spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowcy posiadający udział w wysokości co najmniej 5% (pośrednio lub bezpośrednio), będący podatnikami, zobowiązani są też do przekazania Szefowi KAS – w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego (obrotowego) – informacji o udziałowcach (w przypadku spółek) bądź o liczbie udziałów (w przypadku udziałowców).

Ponadto spółki nieruchomościowe nieposiadające siedziby lub zarządu w Polsce zostały zobowiązane do ustanowienia przedstawiciela podatkowego. Wykonuje on w imieniu spółki nieruchomościowej obowiązki płatnika i jest z nią solidarnie odpowiedzialny za rozliczane zobowiązanie podatkowe. Z obowiązku ustanowienia przedstawiciela podatkowego są zwolnione podmioty będące rezydentami podatkowymi UE lub EOG. Za nieustanowienie przedstawiciela grozi kara administracyjna do 1 mln zł.