Ulga dla pracujących seniorów

|
Grupa Doradcza KDRC

Tzw. PIT-0 dla seniorów polega na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych niektórych przychodów podatników, którzy – pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – będą nadal aktywni zawodowo.

Z ulgi mogą korzystać:

  • kobiety powyżej 60 roku życia,
  • mężczyźni powyżej 65 roku życia, 

– jeśli nie otrzymują, mimo nabycia uprawnienia: emerytury lub renty rodzinnej z KRUS, emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń, emerytury lub renty rodzinnej z ZUS, świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej, uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.

Zwolnienie dotyczy przychodów:

  • z pracy na etacie (np. umowa o pracę, stosunek służbowy), z umów zlecenia zawartych z firmą, z działalności gospodarczej opodatkowanych według skali podatkowej, 19% podatkiem liniowym, stawką 5% (tzw. ulga IP Box) i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

– pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ulga nie obejmuje m.in. przychodów: z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych), z umów o dzieło, z praw autorskich (oprócz uzyskanych w ramach umowy o pracę), podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o PIT, zwolnionych od podatku dochodowego (np. diet i innych świadczeń z tyt. podróży służbowej, zapomogi z ZFŚS) i od których rozporządzeniem zaniechano poboru podatku.

Ze zwolnienia korzysta kwota przychodu, która nie przekracza 85 528 zł w roku podatkowym. Suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach PIT-0 (ulgi dla pracujących seniorów, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla młodych) nie może przekroczyć rocznie kwoty 85 528 zł. Jeśli podatnik przekroczy limit ulgi, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej zastosuje kwotę wolną od podatku (30 000 zł).

Ulga może być zastosowana już w trakcie roku, ale ostatecznego jej rozliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym. Jeśli podatnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczania zaliczki lub podatku, to samodzielnie stosuje tę ulgę, wyłączając przychody nią objęte z przychodów podlegających opodatkowaniu. Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z pracy na etacie lub z umowy zlecenia zawartej z firmą, aby pracodawca czy zleceniodawca mógł stosować ulgę, powinien złożyć oświadczenie na piśmie, że spełnia warunki do zastosowania ulgi, z klauzulą: „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.