Przegląd prasy dla przedsiębiorców (T7)

|
Grupa Doradcza KDRC

Objęcie przedsiębiorców ochroną konsumencką

 
  • Od 1 stycznia 2021 r. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zostały częściowo objęte ochroną gwarantowaną dotychczas wyłącznie konsumentom.
  • Zmianie nie uległa dotychczasowa definicja konsumenta, jednak rozciągnięto ochronę konsumencką na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w zakresie niektórych zawieranych przez nich umów. Pomimo zmian, przedsiębiorcy nadal nie mogą korzystać z pomocy Prezesa UOKiK ani powiatowych rzeczników konsumentów.
  • Ochrona ma dotyczyć zawieranych umów, które mają bezpośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą, a które nie mają dla nich charakteru zawodowego.
  • Nowe przepisy przewidują: ochronę przed niedozwolonymi postanowieniami umownymi, szersze uprawnienia w ramach rękojmi za wady rzeczy sprzedanej oraz odstąpienie od umowy zawartej na odległość.
  • Ochrona przed niedozwolonymi postanowieniami umowy oznacza, że przedsiębiorcy nie wiążą postanowienia umowne, które nie zostały z nim uzgodnione indywidualnie (tj. takie, na które nie miał rzeczywistego wpływu, nie mógł ich negocjować np. z uwagi na wykorzystanie wzorca umowy), a które negatywnie kształtują jego prawa i obowiązki.
  • Do tej pory, w przypadku transakcji dokonywanej między przedsiębiorcami, kupujący tracił uprawnienia z tytułu rękojmi za wady towaru, jeżeli nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach danego rodzaju oraz nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o wadzie. Od 1 stycznia osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie tracą ochrony w przypadku niedopełnienia powyższych czynności.
  • Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przysługuje przedsiębiorcy, który zawarł umowę bezpośrednio związaną z prowadzoną działalnością. Przedsiębiorca może w ciągu 14 dni odstąpić od umowy bez podawania przyczyny oraz ponoszenia kosztów. W przypadku, gdy kupujący nie zostanie właściwie poinformowany o prawie odstąpienia od umowy, prawo do odstąpienia przysługuje mu nawet przez 12 miesięcy od przyjęcia towaru.
  • Wprowadzone zmiany znajdują zastosowanie do umów zawartych po 1 stycznia 2021 r.

Wyodrębnione lokale użytkowe i mieszkalne objęte oznaczeniem GTU_10

 
  • Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 8 lutego br. wskazał, iż firma deweloperska sprzedająca klientom wyodrębnione lokale mieszkalne i użytkowe, czyli np. garaże, powinna oznaczać transakcje w JKP_V7 symbolem GTU_10.
  • Prawo budowlane definiuje budynek jako posiadający fundamenty i dach obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Dyrektor KIS wskazał, iż garaż spełnia ww. definicję.
  • W interpretacji wskazano również, że oznaczeniem GTU_10 należy oznaczać także dostawę komórek lokatorskich albo miejsc parkingowych. Jednak nie ma możliwości, aby ww. symbolem oznaczać sprzedaż jedynie prawa do korzystania ww. obiektów.

Interwencja RPO w sprawie świadczeń postojowych dla wspólników jednoosobowych spółek

 
  • Obecnie, ze świadczenia postojowego nie mogą skorzystać m.in. wspólnicy spółek osobowych z uwagi na fakt, iż nie prowadzą oni pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy prawo przedsiębiorców ani innych szczególnych regulacji. Tylko bowiem takie podmioty mogą otrzymać takie świadczenie.
  • ZUS oraz sądy stoją zgodnie na stanowisku, że wspólnicy spółek osobowych nie zaliczają się do kręgu beneficjentów świadczenia postojowego. Nie uznaje się argumentacji, że na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej są osobami prowadzącymi pozarolnicza działalność, wobec czego spełniają oni przesłankę prowadzenia działalności na podstawie przepisów szczególnych.
  • Wobec powyższego RPO zwrócił się do wicepremiera Jarosława Gowina z wnioskiem o rozważenie zmiany przepisów antycovidowych, które umożliwią uzyskanie wsparcia przez wspólników takich spółek.
  • Ponadto w Senacie trwają obecnie prace nad projektem zmiany tzw. ustawy covidowej. Projekt zakłada dodanie do kręgu beneficjentów wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych lub partnerskich. Świadczenie przysługiwałoby, gdy w następstwie zakażenia się przez wspólnika COVID-19 doszło do przestoju w prowadzonej przez spółkę działalności.