Cotygodniowy przegląd prasy (T11)

|
Grupa Doradcza KDRC

Obywatele Ukrainy założą firmę tak jak Polacy

Przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy przewidują szereg ułatwień dla uchodźców, którzy będą chcieli założyć w Polsce działalność gospodarczą.

Regulacje wprowadzone specustawą obejmują osoby, które w sposób legalny przebywają na terenie RP. Obywatele ukraińscy będą mogli podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach, jak obywatele polscy. Warunkiem będzie uzyskanie numeru PESEL.

Obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji w okresie od 24 lutego 2022 r. opuścili swoją ojczyznę i zadeklarowali chęć pozostania na terytorium RP, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez okres 18 miesięcy (tj. do 23 sierpnia 2023 r.). W tym czasie obywatele Ukrainy powinni zapewnić sobie możliwość przebywania na terenie Polski przez dłuższy okres.

Natomiast w sytuacji, gdy pobyt przedsiębiorcy – obywatela Ukrainy w Polsce przestanie być legalny, będzie on podlegał wykreśleniu z CEIDG.

Pobyt obywatela Ukrainy  w Polsce uważa się za legalny, jeśli spełnia jeden z warunków:

  • ma ważny tytuł pobytowy
  • przybył legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku bezpośrednio z terenu Ukrainy i deklaruje zamiar pozostania w Polsce
  • posiada Kartę Polaka i opuścił Ukrainę w okresie od 24 lutego 2022 roku, a następnie przybył legalnie do Polski i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

Tytułem pobytowym może być dokument, który uprawnia do pobytu na terytorium Polski:

  • zezwolenie na pobyt stały
  • zezwolenie na pobyt czasowy
  • paszport w przypadku wjazdu i pobytu na terytorium Polski w ruchu bezwizowym
  • zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej wydane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się w Urzędach Pracy o dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej pod warunkiem zarejestrowania się jako bezrobotny oraz przedstawienia zabezpieczenia w postaci poręczenia.

W kolejnych dniach otrzymają Państwo więcej informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy, w tym w szczególności co do możliwości otrzymania dofinansowania, o którym mowa wyżej.

Świadczenie dla udzielających schronienia obywatelom Ukrainy

Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 marca 2022 r. określa szczegółowe zasady udzielania schronienia obywatelom Ukrainy. Świadczenie zostało wprowadzone wraz z przepisami specustawy ukraińskiej.

Osoby, które przygarnęły do swoich domostw uchodźców z Ukrainy mogą otrzymać 40 zł dziennie za każdą osobę. Ma to stanowić rekompensatę kosztów związanych z zapewnieniem noclegu i wyżywienia przez okres do maksymalnie 60 dni.

Wzór wniosku o przyznanie świadczenia znajduje się w Rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 marca 2022 r. Wnioski należy składać w urzędzie gminy lub miasta. Sposób składania wniosków może ulec zmianie.

Wysokość świadczenia wynosi 40 zł dziennie, jednak przepisy dopuszczają zwiększenie tego świadczenia przez wojewodę. Zwiększenie świadczenia nie dotyczy osób prywatnych, jedynie samorządów, przedsiębiorców i osób prawnych.

We wniosku należy wpisać adres oraz liczbę przyjętych osób. Do wniosku należy dołączyć kartę osoby przyjętej. Wzór karty również znajduje się w ww. rozporządzeniu. Na karcie należy podać imię i nazwisko uchodźcy, numer PESEL (lub rodzaj oraz numer i serię dokumentu tożsamości). Należy także zaznaczyć liczbę dni, w trakcie których udzielany był nocleg i wyżywienie.

Do wniosku nie trzeba załączać dodatkowych dokumentów ani dowodów potwierdzających faktycznie poniesione koszty np. paragonów czy rachunków za media.

Świadczenie jest wypłacane z dołu za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Oznacza to, że ma ono charakter refundacji za okres udzielonej pomocy.

Gminy będą rozpatrywać wnioski w ciągu miesiąca od daty jego złożenia. Po tym czasie zostaną wypłacone pieniądze, o ile nie zostaną stwierdzone przesłanki przemawiające za tym, aby odmówić wypłaty świadczenia.

Uwaga, nowe terminy!

  • Obowiązek zintegrowania kas online z terminami płatniczymi został przesunięty

Zgodnie komunikatem przekazanym przez Ministerstwo Finansów, odroczony został termin w zakresie obowiązkowej integracji kas online z terminami płatniczymi. Obowiązek ten miał pierwotnie obowiązywać już od 1 lipca 2022 r., a za jego niezastosowanie grozić miała kara w wysokości 5 tysięcy złotych.

Powyższy obowiązek, na skutek zgłaszanych problemów technicznych związanych z jego realizacją, odroczony został do 1 stycznia 2025 r.

  • Wydłużony termin na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych

Podatnicy będą mieć więcej czasu na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych. W dniu 17 marca 2022 r. zostało podpisane rozporządzenie Ministra Finansów, które wydłużyło termin do rozliczenia podatku CIT do 30 czerwca 2022 r.

Zmiana terminów dotyczy zarówno podatników podatku dochodowego od osób prawnych, jak też podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek.

Dzięki podpisanemu rozporządzeniu dopiero 30 czerwca 2022 r, przypada termin na:

  • złożenie zeznania o wysokości dochodu lub też poniesionej straty;
  • zapłatę podatku CIT-8, CIT-8AV;
  • złożenie deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych – CIT-8E;
  • wykazanie przychodów, kosztów i dochodów z przekształcenia wykazywanych w zeznaniu składanym przez podatników ryczałtu od dochodów spółek.

Składki na ubezpieczenie społeczne od umów zlecenia coraz bliżej?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, wskazanymi w Krajowym Programie Reform na lata 2022/2023, począwszy od pierwszego kwartału 2023 r., wszystkie umowy zlecenia mają być objęte składkami na ubezpieczenie społeczne. Stan ten spowoduje w istocie niższe wynagrodzenie dla zleceniobiorców i zwiększy obciążenia pracodawców.

Na bieżąco monitorujemy sytuację, aby przekazać Państwu dalsze informacje w tym zakresie.