Przepisy w sprawie recept

|
Grupa Doradcza KDRC

W dniu 18 kwietnia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept.

W związku z powyższym, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do końca 2018 r. realizacja recept może następować na dotychczasowych zasadach.

W świetle art. 10 ust. 1 ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, do dnia 31 grudnia 2018 r. apteki gromadzą i przekazują informacje do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia na dotychczasowych zasadach. W związku z powyższym, zakres danych niezbędnych do otaksowania recepty w postaci papierowej, wskazanych w § 7 ust. 5 i 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept, powinien być zbieżny z dotychczas uzyskiwanymi danymi w procesie otaksowania recept.

Jednocześnie § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept zawiera przepisy przejściowe odnoszące się do realizacji recept, co do których uzasadnienie do rozporządzenia wskazuje, że do dnia 16 października 2018 r. jedynie „otaksowanie recept w postaci papierowej posiadających unikalny numer identyfikujący receptę i realizowanych przez aptekę podłączoną do Platformy P1 będzie następowało przez wystawienie Dokumentu Realizacji Recepty natomiast w pozostałych przypadkach – na dotychczasowych zasadach” .Natomiast „od dnia 17 października 2018 r. otaksowanie recept w postaci papierowej realizowanych przez aptekę podłączoną do Platformy P1 będzie następowało przez wystawienie Dokumentu Realizacji Recepty, a w braku ww. podłączenia również na zasadach dotychczasowych”.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że docelowo otaksowanie recepty polegać będzie na wytworzeniu Dokumentu Realizacji Recepty dla każdej pozycji na recepcie (§ 7 ust. 3 rozporządzenia). Dokument Realizacji Recepty to dokument elektroniczny wytworzony w wyniku elektronicznego otaksowania recepty (§ 2 pkt 1). W przypadkach wskazanych w ww. przepisach przejściowych, otaksowanie recepty dokonywane będzie przez czytelne naniesienie danych na dotychczasowych zasadach. W konsekwencji, pełen zakres danych wskazanych w §7 ust. 5 i 6 rozporządzenia dotyczy wyłącznie elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty, gdyż tylko dla tego dokumentu właściwy jest ten zakres danych. W połowie kwietnia wszystkie 7 testów integracji systemów do wystawiania e-recepty wypadło pozytywnie.

Mimo że rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych utraciło moc, w aptece ogólnodostępnej dalej można  nabyć produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Aby jednak to zrobić, trzeba uzupełnić dotychczasowy wzór zapotrzebowania – wyjaśnił resort zdrowia.